BLOG

OBELEŽILI 100-LETNICO VEZENIN BLED

09/12/2024

V Medgeneracijskem centru Vezenine Bled z navdušenjem obeležili 100-letnico tovarne, ki je več kot osem desetletij krojila življenje in razvoj lokalne skupnosti.

Na dogodku smo predstavili knjigo ZGODBE IZ VEZENIN, ki je nastala pod okriljem študijskega krožka Ljudske univerze Radovljica. Knjiga združuje osebne spomine, anekdote in nostalgične prizore, ki ne govorijo le o tehnični dediščini, temveč predvsem o ljudeh – njihovem delu, prijateljstvu in pripadnosti.

Večer so dodatno obogatili glasbeni nastopi nekdanjih članov pevskega zbora tovarne ter branje izbranih zgodb iz knjige. Dogodek je obiskovalcem pričaral pravo nostalgijo in obudil spomine na čas, ko so Vezenine Bled z nitkami in življenji pisale zgodovino.

V sredo, 4. decembra smo v MC Bled predstavili rezultat študijskega krožka Zgodbe iz Vezenin in obeležili 100 let od ustanovitve tovarne Vezenine Bled. Stavba stoji prav na mestu, kjer je nekoč stala tovarna Vezenine Bled. Odvil se je zares lep večer, poln nostalgije in čustev, tako lepih spominov na tovarno, ki je osem desetletij dajala kruh okoliškim prebivalcem, kot tudi težkih občutkov žalosti zaradi zaprtja nekoč uspešnega podjetja. S študijskim krožkom smo želeli ohraniti spomin na uspešno tovarno in zbrati in ovekovečiti zgodbe zaposlenih. Sodelovali smo z bivšimi zaposlenimi, ki so delili svoje izkušnje in zgodbe o delu v tovarni. Njihove pripovedi smo ujeli v pisno obliko v knjižici, ki je sedaj dostopna v spletni obliki na tej povezavi:  Zgodbe-iz-Vezenin_FIN_online_compressed.pdf, tiskan izvod pa je mogoče dobiti v prostorih MC Bled.

V študijskem krožku smo zasledovali naslednje izobraževalne cilje: kulturno ozaveščenost; pridobitev vpogleda v lokalno kulturno zgodovino, zlasti v zgodbo Tovarne Vezenine na Bledu, spoznavanje vpliva tovarne na skupnost in kulturno identiteto, razumevanje pomena ohranjanja teh zgodovinskih elementov, povezovanje generacij z vključevanjem bivših zaposlenih s prenašanjem izkušenj, kar prispeva k prenosu znanja in izkušenj med generacijami, ustvarjalnost in izražanje preko pisanja ter dokumentiranje zgodovinskih pripovedi.

Prireditev so otvorila dekleta, ki so se sprehodila po odru v koščkih kolekcije Urbani safari, ki je delo modne oblikovalke in blejske podjetnice Anemarije Nuše Mulej, ki je svojo poklicno pot začela prav v Vezeninah. Sledil je nastop nekdanje komorne skupine Društva upokojencev Bled ter nekdanjih zaposlenih iz sindikalnega Ženskega pevskega zbora Vezenine, ki so bile oblečene v obleke iz Vezenin, pod vodstvom Mete Rutar Piber. Župan Občine Bled Anton Mežan, se je v svojem nagovoru spomnil svoje tete Francke Rozman, ki je delala v tovarni in vsak dan doma pripovedovala, kaj se ji je zgodilo v službi.  Poudaril je tudi razliko med pripadnosti zaposlenih podjetju takrat in danes, saj so včasih zaposleni naredili vse, kar je bilo v njihovi moči za dobrobit podjetja, danes pa temu ni več tako.

Direktorica LUR je povedala, da študijske krožke izvajajo že več kot 30 let, razvil jih je ACS, sredstva za izvedbo pa lur pridobi vsako leto na razpisu MVI. Zahvalila se je udeležencem, da so zapisali zgodbe in nam pričarali nek drug čas povezanosti, prijateljstva, kolegialnosti, pripadnosti in lojalnosti tovarni Vezenine Bled. Pogledali smo si obhajilno obleko, ki jo je nosila punčka Ajda, še nekaj vezeninskih bluz, gospa Nada Čadež pa nam je prebrala eno izmed zgodb iz knjižice.

Nekaj besed je spregovoril tudi eden od nekdanjih direktorjev gospod Vili Tomat. Spomnil se je lepih in uspešnih časov tovarne, ko je bilo toliko naročil, da niso mogli dohajati. Povedal je, da če bi se stvari obrnile drugače, bi Vezenine Bled lahko še danes izdelovale najbolj kvalitetna in prestižna oblačila. Uradni del dogodka so zaokrožile pevke nekdanje komorne skupine Društva upokojencev Bled. Dogodek je povezovala naša zdaj že dolgoletna zunanja sodelavka Ana Pirih, čudovite fotografije pa je posnel naš sodelavec Janez Albert Novak. Sledil je še družabni del s pogostitvijo, na katerem so se nekdanji zaposleni lahko družili in obujali spomine na delo in življenje v tovarni Vezenine Bled.

Študijski krožek in zaključni dogodek je bil rezultat timskega dela in sodelovanja med nami. Od ideje mentorice študijskih krožkov Hane Premrl, do neutrudnega zbiranja zgodb, priprave teksta za razpis in vse ostale organizacije Gabrijele Humerca, do uspešne prijave na razpis in pridobitve sredstev za izvedbo Mateje Rozman Amon. Uvod je napisala Patricija Lukan ter brala in urejala zgodbe, pri tem je pomagala Manca Sever Žumer. Jezikovni pregled je naredila Petra Piber in sodelavka Jasmina Šubic, ki se vedno potrudi, da iz hiše ne dajemo slovnično pomanjkljivih stvari, oblikovno je za knjižico poskrbel Niki Čop, naslovnico s čudovito čipko in ozadjem blejskega jezera je izdelal Janez Albert Novak. Na zaključnem dogodku sta priskočili na pomoč še sodelavki Silvija Debeljak in Aleksandra Samac. Cela ekipa je sploh proti koncu nekako dihala s tem projektom in kljub temu, da delamo na različnih lokacijah, organizacijah in projektih, smo si priskočili na pomoč. Morda se je v nas prikradel timski duh iz Vezenin Bled.

Iskrena hvala vsem in vsakemu posebej za vaš prispevek k uspešni izpeljavi Študijskega krožka Zgodbe iz Vezenin.

Za vse ki se niste udeležili dogodka, smo naložili na spletno stran tudi digitalno verzijo knjige. Uživajte v branju!

Prenesite si e-knjigo: https://mgc-bled.si/o-nas/zgodbe-iz-vezenin/

Dostopnost

Share This